E-shop konifery-miniatury

                                               Okrasné dřeviny - čarověníky        

English conversion  

Vážení přátelé, chcete-li mít zahradu s velmi malými, zakrslými a přitom zvláštními okrasnými dřevinami, které budou mít po 20-ti letech i déle výšku i šířku do 1 m, vybírejte z konifer, které zde uvádím. Práce s nimi, údržba, je nepatrná. Na těchto stránkách v Seznamu výpěstků jsou uvedeny fotografie kultivarů, které tvoří můj sortiment. Velkou většinu zde uvedených konifer můžete vidět v mé sortimentové skalce na zahradě. Všechny tyto konifery jsou čarověníky. Pojem čarověník je vysvětlen ve Wikipedii

Hodně Vám napoví Historie mé skalky, kde je foto ze založení skalky v roce 1998 a její osázení 5-6 letými zakrslými koniferami, dále foto o 5 let později z roku 2003 a dále foto z roku 2008 (po 10 letech), z roku 2013 a nakonec foto z letošního roku 2014, kdy konifery zde jsou staré okolo 22 let !!!

Kdo má ke své skalce vřelý vztah, může se podívat na 8-mi minutové video, které mu ukáže zajímavé pohledy na neobvyklé zakrslé jehličnany a jejich  skalkové prostředí. V současné době (2013) jsem natočil nové video Čarověníky v malé skalce, s 20-ti letými čarověníky, převážně kanadskými Tsugami. Kdo má možnost, může se podívat na Konifery-miniatury ve 3D ("vedle sebe"),  je to 3,5 minutové video. Kdo nemá televizi  vybavenou 3D, může předchozí  video sledovat  také prostorově se 3D brýlemi red-cyan, které si může vybrat a zakoupit např. zde (doprava s dobírkou činí 132Kč s DPH).

Nejlepší je vždy osobní výběr, proto Vám doporučuji, pokud budete mít někdy cestu do Krkonoš, ohlásit se předem a stavit se u mě. Sami se podívat. Osvědčený je výběr sazenic konifer podle již dorostlejších konifer na sortimentové skalce. Výlet do podhůří Krkonoš můžete spojit s návštěvou klenotnice v Nové Pace, je to velmi zajímavé (je to od nás 2 km).

Protože některé kultivary jsou těžko množitelné, mám jich omezené množství. Prodávám tak 6-ti až 9-ti leté rostliny a je možné, že se některé vyprodají a budou k dispozici až za dalších několik let. Okamžitý výběr je však možný z řádově 2000 ks dorostlých konifer. Je možné, že tam, kde na stránkách uvádím, že sazenice již nejsou k dispozici, při osobní návštěvě se nějaká ta sazenice najde. Všechny konifery jsou řízkované, tedy velmi málo rostou a zachovávají původní tvar. Pouze borovice (Pinus) jsou roubované, ty však jsou k dispozici ve velmi malém množství a nejlépe osobním výběrem. Všechny konifery jsou minimálně 2x přesazené, jsou dobře prokořeněné a dají se sázet kdykoli, kromě doby, kdy je půda promrzlá.

Zakrslé a zvláštní konifery vyžadují zvláštní umístění. Kromě koryt, nádob a malých skalek jsou velmi exklusivní ve velkých zahradách, rozčleněných malými, nejlépe elipsovitými plochami, s jedním dominujícím jehličnanem, event.listnáčem. Díky těmto méně známým koniferám bude Vaše zahrada zajímavější. Rovněž velmi zajímavým doplňkem, pěkným a zcela nenáročným na údržbu i zálivku, mohou být tyto zakrslé konifery na hřbitově, na hrobech vašich blízkých.

Mojí specialitou je Tsuga canadensis, její zakrslé a zvláštní kultivary, vynikající pro naše podmínky (zde uvádím 22 různých kultivarů).  V ČR je nikdo takto nepěstuje.                      Co jsou u konifer ....

Šiška Tsugy canadensis Šišky Picea abies Acrocona Nana v době rašeníZakrslá Pinus mugo Minima Kalouš

   Z konifer zde uvedených můžete mít prakticky každou, kterou si přejete, množím je stále. Je však možné že si na vybrané konifery budete muset i několik let počkat, až doroste do velikosti, která je standartní - optimální.  

Pro někoho je to k nám příliš daleko - možná, že Vás zaujme zde uvedená tato Akční nabídka. Kromě ní můžete využít Výprodej zakrslých konifer (to jsou konifery, kterých mám momentálně nadbytek).

Pro pohodlný nákup můžete využít e-shop.

Všechny konifery jsou označeny jmenovkami s názvy.

  • Jsou zde také fotografie, jak vypadá Expedice hotových výpěstků.
  • Hlavní odkazy a poznámky jsou zvláště u prvního článku v rubrice.

Chcete vědět více o miniaturních a zakrslých jehličnanech? Doporučuji novou krásnou knížku Miniaturní a zakrslé jehličnany. Kniha obsahuje velké množství barevných fotografií, které umožní získat komplexní představu o druzích a kultivarech, jež lze v našich podmínkách úspěšně pěstovat. A rovněž co je třeba vědět k pěstování těchto miniaturních a zakrslých jehličnanů. 

Doporučené ceny k maloobchodnímu prodeji za standartní - optimální sazenici jsou průměrně 120 až 550 Kč za 1 rostlinu.  Jsou však na druhou stranu k dispozici i větší starší konifery. Také se můžete podívat na některé foto a ceny zakrslých konifer v zahraničí .

Pokud Vás prohlížení konifer unaví, podívejte se na Foto pro osvěžení s velkou spoustou zajímavých odkazů.

Zde najdete Přehled o výstavách v tomto roce, zejména skalniček. Podrobný přehled o různých výstavách je i zde. Účastnil jsem se zahrádkářské regionální výstavy v Častolovicích, která má velmi dobrou úroveň, a tak několik fotografií, které to dokumentují.

Velmi pěkná, jako obvykle, byla i loňská výstava Fuchsie u Suchardů v Újezdci u Soběrazi 12. Suchardovi můžete navštívit i mimo tuto výstavu, podívejte se, co zde můžete vidět, ale předem jim zavolejte, telefon je 777 228 537. Máte také možnost se podívat na video na YouTube, co na této výstavě uvidíte. Letos, tj v roce 2016 se výstava koná od 9. do 17.července, každý den od 9 do 18 hodin. V okolí můžete navštívit zříceniny hradů Kumburk a Bradlec nebo vrch Tábor s vyhlídkou. 

 Komu se líbí kvetoucí lewisie, má možnost se na ně podívat.  Jedná se o semenáčky, takže při výsevu barvy nezachovávají.

Mohl by Vás také zajímat návod, jak si udělat na své předzahrádce vřesoviště. Využijí se v něm zakrslé konifery i rododendrony,  údržba je velmi snadná, zvláště když je okolo obsypete drcenou kůrou.

V současné době je velký zájem o osazování kamenných koryt koniferami. Na zahradě vypadají velmi pěkně a výhodou je jejich nepatrná údržba. Malou inspiraci můžete získat prohlídkou jejich fotografií.

Možná, že jste si všimli, že se v hlavní nabídce objevila rubrika Pro ženy. Objeví se tam věci, které zajímají hlavně ženy, tj. kvetoucí rostliny, klik Vás zavede na PICASA na fotografie na zajímavé ruční práce, kraslice či velikonoční vajíčka apod. pro inspiraci. Novinkou je Knížka krátkých povídek (fejetonů) pro Vás - ukázka.

Zde najdete podrobnou mapu trasy z Vašeho bydliště do Staré Paky. Máte-li GPS, souřadnice jsou 50°30'44,611" N, 15°29'40,8" E.

Ing. Jaroslav Šolc
ul. Nová 376, 50791 Stará Paka (závěr cesty od Nové Paky-video na 2 min.- na YouTube)

tel.:        493798787
mobil : +420603492741
e-mail: