Ing. Jaroslav Šolc

Foto

Vážení přátelé, chcete-li mít zahradu s velmi malými, zakrslými a přitom zvláštními okrasnými dřevinami, které budou mít po 25-ti letech i déle výšku i šířku do 1 m, vybírejte z konifer, které zde uvádím. Práce s nimi, údržba, je nepatrná...

Na těchto stránkách jsou uvedeny fotografie kultivarů, které tvoří můj sortiment. Když jsem před 35 lety začal, nebylo nic, co by mě zaujalo k udělání okrasné zahrady - skalky. Měl jsem jenom představu, že bych chtěl mít skalku, s co nejméně vzrůstnými okrasnými dřevinami a malými skalničkami a hlavně neokoukanými. Tento záměr dostal ten správný impuls kdy jsem se seznámil s panem Bohumilem Krocem z Plzně (Plzeňáci byli v ohledu konifer špička). Jeho prostřednictvím se do republiky dostávaly různé kultivary v té době neznámých čerověníků. Protože to bylo hlavně ve formě řízků (sazenice většinou nebyly, musel jsem se pokusit je sám množit. A protože se jich někdy povedlo namnožit hodně, vznikaly mě přebytky. Chci zdůraznit, že všechny moje výpěstky jsou řízkované (kromě borovic) a několikrát přesazované. Borovice jsou roubované. Mojí specialitou se stala Tsuga canadensis, její zakrslé a zvláštní kultivary, vynikající pro naše podmínky (zde uvádím 23 různých kultivarů - jsou u mě k vidění dospělé - ale nemusím již mít sazenice - to je uvedeno jinde - v CENÍKU). V ČR je nikdo takto nepěstoval a ani nepěstuje. Z nich jsem pak vybíral rostliny pro svou sortimentovou skalku, kde je můžete vidět již dorostlé, můžete vidět jejich vzrůst a na základě toho si případně zakoupit sazenici o které potom víte vše podstatné. V našem podhůří Krkonoš se daří dřevinám zvláště tsuga - jedlovec, pinus mugo - borovice kleč a picea - smrk a jejich kultivarům. Drsnější podnebí u nás mi umožnilo udělat výběry těch odolnějších kultivarů a těm jsem jsem se potom více věnoval a množil.
 Všechny tyto konifery jsou čarověníky. Pojem čarověník je vysvětlen ve Wikipedii.

Hodně Vám napoví historie mé skalky, kde je foto ze založení skalky v roce 1997 a její osázení 5-6 letými zakrslými koniferami, dále fota po určitých časových úsecích, aby bylo vidět, jak se skalka lety vyvíjí (z roku 2003, 2006, 2008, 2013, 2016...). Na foto z roku 2016 jsou konifery vzhledem ke stáří sazenic staré přes 25 let !!!

Nejlepší je vždy osobní výběr, proto Vám doporučuji, pokud budete mít někdy cestu do Krkonoš, ohlásit se předem a stavit se u mě osobně. Sami se podívat. Osvědčený je výběr sazenic konifer podle již dorostlejších konifer na sortimentové skalce. Výlet do podhůří Krkonoš můžete spojit s návštěvou klenotnice v Nové Pace zvláště Expozice spiritismu, je to velmi zajímavé (je to od nás 2 km). Tyto stránky jsou responsibilní, takže se Vám zobrazují velmi dobře v tabletu i v mobilu.

Zakrslé a zvláštní konifery vyžadují zvláštní umístění. Kromě koryt, nádob a malých skalek jsou velmi exklusivní ve velkých zahradách, rozčleněných malými, nejlépe elipsovitými plochami, s jedním dominujícím jehličnanem, event.listnáčem. Díky těmto méně známým koniferám bude Vaše zahrada zajímavější. Rovněž velmi zajímavým doplňkem, pěkným a zcela nenáročným na údržbu i zálivku, mohou být tyto zakrslé konifery na hřbitově, na hrobech vašich blízkých.
 
Za vyšší cenu můžete mít konifery Vzrostlé ve velkých kontejnerech. Ty jsou velmi vyjímečné u nás nedosažitelné. Zde najdete podrobnou mapu trasy z Vašeho bydliště do Staré Paky.

Máte-li GPS, souřadnice jsou 50°30'44,611" N, 15°29'40,8" E.


Ing. Jaroslav Šolc

ul. Nová 376
50791 Stará Paka

  +420 603 492 741
  konifery@zpk.cz

p. Šolc

Závěr cesty od Nové Paky

Abyste nebloudili, připravil jsem pro vás video, kde je vidět závěr cesty ze směru od Nové Paky.